Päeva alustamine tassi hästi lõhnava ja ergutava kohviga on paljudele igapäevane rituaal. Ja siis veel üks tass enne lõunat, kui mõte ei ole enam nii erk. Ja võibolla veel üks pärastlõunal, kui õhtul on kavas mõni oluline üritus või tegevus. Kuid võib saabuda hetk, mil usaldusväärne kohvimasin äkki lakkab töötamast. Sageli tundub, et see juhtub ootamatult, kuid tegelikkuses, kui just masin põrandale ei kuku, tekivad kahjustused järk-järgult pikema aja jooksul. Kohvimasina remont usalda professionaalsele ja sertifikaati omavale tehnikule. Kohvimasina kasutamisel tehtavatest kõige levinumatest vigadest, mis rikuvad masinat, loe aga käesolevast artiklist!
Üks levinumaid põhjusi, miks kohvimasin läheb katki, on selle ebakorrapärane puhastamine. Kohvimasinad kuumutavad vett ja piima, masinasse koguneb kohvipuru ja õli ubadest, mis võivad aja jooksul põhjustada ummistumist, hallituse moodustumist ja isegi mehaanilisi rikkeid.
Teine sage viga on vale jahvatusastme valimine. Iga kohvimasin on mõeldud töötama konkreetse jahvatusastmega, näiteks espressomasinad on mõeldud peene jahvatusega kohvile, samas kui filterkohvimasinad vajavad keskmist jahvatusastet. Vale kohvitüübi kasutamine võib põhjustada ummistumist, mis peatab kohvivoolu ja koormab masina osi.
Kui masinaga jahvatatakse kohviube, tuleb tähelepanu pöörata kohvipaki koostisele. Kui kasutatakse odavaid või tundmatu tootja kohviube, mis on ostetud kontrollimata kohast, võivad kohvipakis olla võõrkehad, näiteks kivid või puutükid. Meie tehnikud soovitavad enne paki sisu kohvimasinasse puistamist veenduda sisu kvaliteedis. Kui kohviveskisse satub võõrkeha, siis see blokeerib või kahjustab terasid ja masinat tuleb parandada.
Samuti tuleb olla ettevaatlik, kui kasutatakse maitsestatud kohviube. Kui kohvioad on kaetud magusa kleepuva kihiga, kleepuvad need kohvimasina oamahutis aja jooksul üksteise külge ja blokeerivad ubade liikumist. Või kleepuvad jahvatatud kohvipuru osakesed üksteise külge ja blokeerivad kohviveski terade tööd ja liikumist.
Kohvimasinas kasutatava vee kvaliteet mõjutab oluliselt nii kohvi maitset kui ka masina pikaealisust. Kraanivee kasutamine selle karedust või saastumist arvestamata võib põhjustada probleeme. Kui kraanivesi on kare, põhjustab see mineraalainete kogunemist, mis ummistab voolikuid, kahjustab kütteelemente ja vähendab seadme tõhusust. Kui kraanivesi sisaldab kloori, võib see soodustada metallosade roostetamist. Lahendus on kasutada kohvi valmistamiseks filtreeritud vett või, kui elad piirkonnas, kus on kare kraanivesi, eemaldada korrapäraselt seadmelt katlakivi.
Kui kohvimasinat kasutatakse hooajaliselt, näiteks suvilas või maakodus, on oluline, et see ei puutuks kokku niiskusega. Kohvimasina hoidmine näiteks keldris või garaažis võib soodustada roostetamist või põhjustada probleeme seadme elektrisüsteemiga. Kui kohvimasinasse on jäänud vesi ja masinat hoitakse kohas, kus temperatuur langeb alla nulli, võib vesi külmuda, paisuda ja seadme sisemisi osi kahjustada. Enne masina talveks hoiule panemist tuleb seda alati korralikult puhastada, eemaldada täielikult vesi, teostada täishooldus, puhastamine, katlakivi eemaldamine ja oamahuti tühjendamine. Ainult puhta, hooldatud ja kuiva seadme võib talveks kasti hoiule panna, veendudes, et see on tolmu ja niiskuse eest kaitstud.
Kohvimasinatel on osi, mis aja jooksul kuluvad, näiteks tihendid ja filtrid. Kulunud tihendid võivad põhjustada lekkeid, vähendada rõhku ja mõjutada valmistatud kohvi kvaliteeti. Kui veefiltrit ei vahetata korrapäraselt, võib see ummistuda, vähendades veevoolu ja koormates seadet.
Kohvimasinad vajavad nõuetekohast hooldust ja tähelepanu. Kui sinu kohvimasin on lakanud töötamast, telli remont TSC volitatud hoolduskeskusest ja lase meie sertifikaati omavatel tehnikutel hoolitseda sinu masina eest ja tagada, et kohvimasin valmistab ka edaspidi iga päev täiusliku tassi kohvi.