Avaldatud: 2023-10-26

Kuidas kaitsta looduses pildistades oma kaame

Nautides väljas kuldset sügist, päikeseloojangut või metsaretke, on hea haarata kaasa digikaamera, et saaksid teha kauneid pilte, mida sotsiaalmeediasse postitada. Lisafunktsioonidega profikaamerad suudavad jäädvustada ka kõige väiksemaid detaile, olgu selleks kastetilk murule kukkunud õunal või päikesekiirte mäng värvilisel lehevaibal. Kuid kaamerat kipuvad kergesti mõjutama tehnoloogia looduslikud vaenlased – ilmastikuolud ja maa külgetõmbejõud. Loe, kuidas hoolitseda oma kaamera eest, et see jõuaks pärast looduses seiklemist tervena koju tagasi. 

Mis kahjustab kaamerat kõige sagedamini?

Niiskus 

Kui sa ei kasuta just veealust profikaamerat, tasub seda liigse niiskuse eest kaitsta. Kui kaamerale pritsib kogemata puhast destilleeritud vett, ei tekita see objektiivile suuremat kahju, kui vesi kohe ära pühkida. Kuid looduslikud veekogud on harva kristallselged ja puhtad. Suurimat kahju tekitavad just sool, mustus ja mineraalained. Kaamerasse sattunud vesi võib elektroonikat pöördumatult kahjustada, see võib põhjustada kaamera liikuvate osade roostetamist ja niiskuse kogunedes võib umbsetes kohtades tekkida ka hallitus. Tasub meeles pidada, et soolane vesi on mageveest palju kahjulikum, seega tuleb mere või ookeani ääres pildistades olla eriti ettevaatlik. 

Liiv ja tolm 

Tillukesed liivaterad satuvad rannas kaamerasse märkamatult – vahel piisab vaid tuulest või sekundipikkusest kokkupuutest määrdunud pinnaga, et liiv jõuaks juba kahju teha. Liiv ja tolm võivad elektroonika toimimist häirida ja vahel seda ka pöördumatult kahjustada. Liivatera sattumisel objektiivi sisse kostub iga fokusseerimise ja suumirõnga keeramise korral ebameeldiv heli, mis annab tunnistust sellest, et mehhanism kulub palju kiiremini. Kõige rumalam asi, mida teha, on vahetada liivastes oludes kaamera objektiivi, sest nii satub liiv otsekohe kaamera andurile.

Päike

Võiks arvata, et ilusal päikesepaistelisel päeval ei ole muretsemiseks põhjust, kuid päris nii see kahjuks pole. Kui suunad keskpäeval, mil päike on kõige kõrgemal, kaamera otse päikese poole, võib see kaamerat kahjustada. See juhtub seetõttu, et objektiiv toimib nagu suurendusklaas, võimendades päikese valguskiirgust, mis võib anduri jaoks olla liiga tugev. Paljudel juhtudel võib kaamera suunamisel otse päikesesse olla ajutine mõju – andurit tabab ülekoormus ja valgusallikas paistab pildil horisontaalse või vertikaalse triibuna. Selline kahjustus võib sageli olla ajutine ja mõne aja pärast kaduda, kuid vanemad kaamerad võivad jäädavalt kahjustada saada.

Põrutused 

Kui kaamera kukub, võib maapinnaga kokkupõrke tagajärjel tekkinud kahjustuste ulatus olla üsna lai – alates mõranenud objektiivist ja purunenud korpusest kuni kahjustusteni andurites või mehaanikas, mis muudavad kaamera kasutuskõlbmatuks.

Kuidas kaitsta kaamerat vihma eest?

Nii nagu tõmbad ise saju korral selga vihmamantli, saad ka kaamerat niiskuse eest kaitsta veekindla kattega. Kui kasutad statiivi, on saadaval ka selle külge kinnitatavad vihmavarjuhoidikud. Selline hoidik annab vabaduse kasutada pildistamisel mõlemat kätt – vihmavari on pea kohal kenasti hoitud. Ära unusta veekindlat kaamerakotti ega koti vihmakatet, sest kui jõuad kaamera esimeste vihmapiiskade eest kotti peitu pista, võib see siiski kahjustada saada, kui kaamerakott ei ole veekindel. 

Kuidas kaitsta kaamerat päikese ja liiva eest?

Kui soovid jäädvustada lõbusat rannapäeva, tasub kaamera selleks aegsasti ette valmistada. Väikeste vahede liivast ja tolmust puhastamiseks tuleks käepärast hoida suruõhupudel. Kaamerat kaitseb ka veekindel kaamerakott ning soovitatav on riputada kaamera kaela, mitte hoida seda lihtsalt käes. Ülekuumenemise ennetamiseks võib korpuse katta fooliumteibiga, mis peegeldab päikesekiirgust tagasi.

Mida teha, kui kaamera ei tööta või kui pildid on kehva kvaliteediga?

Piltide kvaliteet on muutunud kehvemaks? Kui pildid on udused ja fookusest väljas, võib tegemist olla lihtsalt väikese kriimustusega objektiivil, kuid vaja võib olla ka tõsisemat remonti. Ka siis, kui kaamera üldse sisse ei lülitu, on selge, et parandamisest ei pääse.

Siis, kui vajad telefonikaamera parandust, on kõige mõistlikum lasta seda teha asjatundlikul tehnikul volitatud teeninduses. Igasugune isetegevus võib väikese kahjustuse muuta palju suuremaks, asjatundlik ja kogenud tehnik aga teab, kuidas saada jagu ka tõsisemast kahjustusest.