Publicēts: 2024-06-28

Kuidas kaitsta tahvelarvutit kahjustuste eest

Tahvelarvutid on asendamatud, kui reisid koos lastega või ka ilma – need sobivad hästi multikate vaatamiseks, mängude mängimiseks, pildistamiseks ja e-kirjadele vastamiseks. Kuid ka muretul puhkusel tuleb ette vahejuhtumeid, mis võivad põhjustada tahvelarvuti töös häireid. Ümberläinud limonaad, mahakukkumine ja seadme jätmine päikese kätte võivad seadme töövõimet piirata või jäädavalt kahjustada. Artiklit lugedes saad teada, millised on kõige levinumad tahvelarvuti kahjustuste põhjused ja kuidas neid vältida.

Millised on sagedasemad tahvelarvutite tõrkeid ja kahjustusi esile kutsuvad põhjused ning kuidas neid vältida? 

  • Kukkumised ja põrutused

Tahvelarvuti kuvar on puutetundlik ja sellel on mitu kihti: klaaspaneel, puutetundlik pind ja LCD- või AMOLED-ekraan. Kukkumised ja põrutused võivad kõiki neid kihte erinevalt mõjutada. Kui näiteks kriimustus kahjustab ainult klaaspaneeli pealmist kihti, siis tugev löök või muu mehaaniline kokkupuude võib kahjustada ka teisi kihte või tahvelarvuti osi. Tahvelarvuti turvamiseks pole midagi kindlamat veel välja mõeldud kui kaitsekaaned või -ümbris. Samuti peaks vältima tahvelarvuti asetamist ekraan allapoole ja mitte suruma seda ilma kaitseümbriseta niigi juba täistopitud kotti. Ettevaatlik tasub olla tahvelarvuti asetamisel kohta, kus keegi võib sellele peale istuda või seda muul viisil kahjustada.

  • Niiskuskahjustused

Hommikukohvi joomise kõrvale tahvelarvutist viimaste uudiste lugemine, basseini ääres sotsiaalmeedias surfamine või multikate vaatamise ajal jäätisekokteili limpsimine – igas igapäevategevuses peitub oht, kui jook ümber läheb või tahvelarvuti vette kukub. Niiskuskahjustuse ulatus ei pruugi olla kohe ilmne, sest kui tahvelarvuti kuivaks pühkida, tundub kõik korras. Siiski võib seadmesse sattunud vedelik põhjustada elektroonilistes komponentides lühiseid. Kuna tahvelarvuti toiteallikaks on suhteliselt mahukas aku, võib selline kahjustus olla mõnes mõttes ohtlik. Samuti võib seadmesse sattunud niiskus põhjustada korrosiooni või roostet, mis toob kaasa raskesti kõrvaldatavaid pikaajalisi probleeme.

Kui unustasid tahvelarvuti vihma kätte või kui see vette kukub, tuleb seade viivitamata välja lülitada ja lasta kuivada. Siiski ei ole soovitatav asetada seda küttekeha lähedusse, kuivatada fööniga ega jätta pikaks ajaks päikese kätte, sest see võib kaasa tuua lisakahjustusi. Isegi veekindla tahvelarvuti puhul võib niiskus laadimispessa sattudes ajutiselt laadimist häirida. Kui märkad hoiatust, katkesta laadimine ja oota vähemalt paar tundi, kuni niiskus on aurustunud. Kõige kindlam on pöörduda kohe asjatundliku teeninduse poole, sest tehnikud saavad seadme lahti võtta, kuivatada kõik osad, hinnata kahjustuste ulatust ja võimaluse korral need kõrvaldada. 

Parim viis niiskuskahjustusi vältida on kasutada tahvelarvutit vee läheduses eriti ettevaatlikult ja hankida kaitseümbris. 

  • Seadme ülekuumenemine

Kui jätad oma tahvelarvuti kuumal päeval autosse või kasutad seda pikema aja vältel päikese käes, näiteks päevitades ja püüdes ära vaadata kõiki „Troonide mängu“ hooaegasid, võib tahvelarvuti muutuda aeglaseks ning kannatab ka funktsionaalsus, pildikvaliteet ja puutetundlikkus. Tahvelarvutid on mõeldud kasutamiseks oludes, kus temperatuur ei lange alla 0 °C ega ületa 35 °C. 

Kui tahvel on olnud pikka aega palavas suletud ruumis või otsese päikesevalguse käes, lase sellel jahtuda, kuid ära pane seda mingil juhul külmikusse ega sügavkülma, sest see võib tekitada seadme sees kondensaati. Mõnikord võivad ülekuumenemist esile kutsuda ka kolmanda isiku rakendused või tarkvaraprobleemid. Sellisel juhul peaksid installima kõik saadaolevad uuendused, ja kui märkad seadetes mõne rakenduse poolt liigset aku tarbimist, siis on mõistlik rakendus kustutada või taasinstallida.

  • Kulunud aku 

Nii nagu nutitelefoni või sülearvuti puhul, on ka tahvelarvuti aku kasutusiga piiratud, sest liitium-ioonakud kuluvad ja kaotavad aja jooksul oma jõudlust. 

Aku kasutusea ja tööaja pikendamiseks tasub rakendada optimaalset laadimist. 

Ära hoia tahvelarvutit pidevalt vooluvõrgus – parem on aku 80% ulatuses täis laadida ja uuesti laadima panna, kui aku näit on 20% juures. Korrapärased tarkvarauuendused võivad samuti tagada aku optimaalse jõudluse, kuna uuendused sisaldavad sageli parandusi ka aku haldamiseks.

Selleks et aku liiga kiiresti ei tühjeneks, vähenda ekraani heledust, lülita välja mittevajalikud teavitused ja sulge rakendused, mida sa hetkel ei kasuta. Kui aku seisund on kõvasti halvenenud, on seadme algse jõudluse taastamiseks parim lahendus aku lihtsalt välja vahetada.

  • Lapsed ja loomad

Kõik, kellel on lapsi või lemmikloomi, teavad, et rahulik olukord võib hetkega kontrolli alt väljuda. Tahvelarvutist võib saada läbi õhu vihisev lelu või lendav taldrik, millesse keegi hambad sisse lööb. Lööke ja karmi käsitsemist pehmendavad ümbrised ning kaitseklaasid on kindlasti kasulikud, tagades esmase kaitse, kuid parem on siiski hoida tahvelarvutit, kui seda ei kasutata, lastele või lemmikloomadele kättesaamatus kohas. 

  • Ebasobivate või defektsete laadimistarvikute kasutamine 

Ebastandardsete või vigaste laadurite ja kaablite kasutamine võib kaasa tuua mitmesuguseid probleeme – alates tõrgetest seadme laadimisel ja lõpetades suuremate muredega, nagu lühis või hullemal juhul elektripõleng. Väga oluline on kasutada tootja originaallaadurit ning kontrollida korrapäraselt laadurite ja kaablite kulumismärke ning pistikute ja pistikupesade puhtust. 

Millal peaks tahvelarvuti parandusse viima?

Vii oma tahvelarvuti TSC volitatud teenindusse parandusse, kui:

  • esineb tõrkeid selle laadimisel, näiteks kui tahvelarvuti ei tunne laadurit ära või laadimine kulgeb väga aeglaselt;

  • aku tühjeneb liiga kiiresti või tahvelarvuti kipub laadimise ajal üle kuumenema;

  • tahvelarvuti on puutunud kokku veega, see on kukkunud või päikese käes üle kuumenenud ning ei käivitu;

  • ekraan on pragunenud või pildikvaliteet muul moel halvenenud.