Smuutide, valgujookide ja jäätisekokteilide valmistamisel on smuutiblender asendamatu. Kuid ekslikult arvatakse, et pannes blendrisse ükskõik mida, saab seade sellega hakkama. Teatud toiduainete jaoks on siiski olemas spetsiaalsed veskid, samas kui teiste toiduainete peenestamiseks on parem kasutada köögikombaini. Kui blender kulub oodatust kiiremini ja pead selle parandusse viima, võib see olla tingitud seal segatavatest toiduainetest. Artiklit lugedes saad teada, milliseid toiduaineid on mõistlik blenderist eemal hoida, et vältida tera ja mehhanismi kahjustamist.
Kohvioad – kohviubade jahvatamine muudab blenderi terad nüriks ning jahvatustulemus ei ole kunagi nii ühtlane kui kohviveski abil saavutatu.
Jää – mõnel blenderi mudelil on jää purustamiseks spetsiaalsed terad või eraldi režiim. Kui sul on aga tavaline blender, ei tohiks selles jääd purustada, sest see kahjustab seadet ja muudab selle terad nüriks. Mõne jääkuubiku lisamine kokteili või smuuti valmistamise ajal on lubatud, kuna blenderis on samal ajal ka teised koostisosad, mis purustamise protsessi soodustavad.
Pähklid – taimsete piimade valmistamisel leotatakse pähklid või seemned enne nende purustamist pehmeks, kuid tervete, kõvade pähklite blenderisse panemine võib seadet pöördumatult kahjustada. Pähkleid tuleks pigem ise noaga hakkida.
Kartul – asjatundlikud kokad ei paneks kunagi keedukartulit püree valmistamiseks blenderisse. Kartulite purustamise jaoks on olemas tambid ja pudrupressid.
Kuivatatud puuviljad – värskete või külmutatud viljadega saab blender hakkama, kuid kuivatatud puuviljade nätske ja kleepuv tekstuur ei meeldi terale sugugi.
Koostisosade vales järjekorras kannu panemine – smuuti või valgukokteili valmistamisel tuleks blenderisse panna esmalt vedelad ja seejärel kuivad koostisosad, peale mida värsked marjad, puuviljad või roheline ning kõige lõpus jääkuubikud või külmutatud marjad ja puuviljad. Koostisosade lisamine just sellises järjekorras annab tulemuseks ühtlase tekstuuri ja kaitseb blenderi terasid.
Blenderi paigutamine seinale liiga lähedale – et blender üle ei kuumeneks, on soovitatav see kasutamise ajaks tõsta seinast kaugemale, et seadme ümber oleks piisavalt ruumi.
Pesemise edasilükkamine – pärast joogi valmistamist tuleks blenderi kann kohe ära pesta ja mitte jätta seda valamusse, et jäägid seinte külge kuivaks. Blenderi lihtsaks puhastamiseks võib täita kannu veega, lisades tilga nõudepesuvahendit, ning seejärel seade käivitada. Pärast piisab lihtsalt loputamisest ja kuivama jätmisest.
Blenderi kannu külmikusse asetamine – on parem valada valmis jook teise anumasse, selmet tõsta mikserikann külmikusse. Temperatuurimuutus kannus olevale terale ei meeldi.
Pesemine nõudepesumasinas – kõiki mudeleid ei tohi nõudepesumasinas pesta. Kui blenderi kannu saab osadeks lahti võtta, saab mõne mudeli klaasist kannuosa nõudepesumasinas pesta, kuid terasid tuleks kindlasti pesta ainult käsitsi. Plastosi (kaas, kate, mõõtelusikad jne) võib pesta nõudepesumasinas, kui see on tootja juhistega ette nähtud.
Juhiste eiramine – lugege hoolikalt juhiseid, sest on mitmeid mudeleid, mille töötsükkel on piiratud ning need pole mõeldud pikalt järjest kasutamiseks. Mõne mudeli tööaeg on kuni 30 sekundit, mõnel kuni 60 sekundit. Kallimate mudelite töötsükkel võib olla veidi pikem, kuid pea meeles, et kodune blender ei ole profiseade ega ole mõeldud pikema aja jooksul ilma pausideta kasutamiseks. Kui käitad seadet tootja juhistes etteantud ajast kauem, võib mootor üle kuumeneda, kahjustades nii mootori osi kui ka juhtplaati.
Kui blender lakkab töötamast, saavad TSC asjatundlikud tehnikud selle uuesti korda teha. Saada kahjustatud seade parandusse pakiautomaadiga, kulleri vahendusel või too see ise teeninduskeskusesse – saad oma blenderit peagi jälle kasutada.