Avaldatud: 2023-10-31

Kehv ühendus – süüdi on mikrofon või määrdunu

Olukord, kui sa ei kuule telefonis oma vestluspartnerit või pead pidevalt enda öeldut kordama, sest ta ei kuule sind, on pehmelt öeldes tüütu. Halvemal juhul võib see isegi suhetele halvasti mõjuda, sest teine inimene tunneb, et sa lihtsalt ei taha temaga rääkida ja otsid vabandusi. Suhtlusprobleeme võib põhjustada mitte ainult Merkuuri retrograad, vaid ka telefoni vigane mikrofon. Vaata järele, kuidas kontrollida, kas telefoni mikrofon töötab ja miks peaks telefoni mikrofoni puhastama.

Mis põhjustab telefoni kehva helikvaliteeti?

Mobiiltelefonides kasutatakse väikeseid mitmesuunalisi elektreet-kondensaatormikrofone, mis on paigutatud mitte nii ideaalsetesse korpustesse või MEMS-mikrofonidesse. Need mikrofonid vajavad töötamiseks väga väikest võimsust, sobides mobiiltelefoni ehitusse suurepäraselt. Nagu nimetuski ütleb, suudavad mitmesuunalised mikrofonid püüda heli võrdselt hästi eri suundadest. See toimib suurepäraselt, kuni ainsaks heliks on sinu hääl. Kui aga mikrofonile tunduvad huvitavamad ümbritsevad helid, näiteks tugev tuul või teisest suunast kostev vali taustamuusika, ei ole sinu häält enam nii hästi kuulda.

Rolli mängib ka see, kui kaugel oma telefoni mikrofonist oled. Nutitelefonid on ehitatud nii, et heliallikas peaks asuma mikrofonist teataval kaugusel. Kui telefon on tavarežiimis, on ette nähtud, et telefoni hoitakse kõrva ääres. Kui kasutusel on käed vabad režiim, püüab mikrofon heli kõlarist umbes 25 sentimeetri kauguselt. Kui oled telefonist liiga kaugel või hoiad seda liiga madalal, mõjutab see kindlasti sinu kuuldavust.

Sarnane põhimõte kehtib ka kõneleja hääle sageduse kohta – mobiiltelefonid on loodud kõige paremini vastu võtma inimhääle tavalist sagedust ja ulatust. Kui sind ei ole hästi kuulda ja sul palutakse öeldut korrata ning sa hakkad kiledalt karjuma või vastupidi – muudad häält madalamaks, teeb see asja ainult hullemaks.

Kuigi väikese mitmesuunalise mikrofoni suurus piirab mobiiltelefoni helikvaliteeti, võib juhtuda, et viga ei olegi mikrofonis, vaid heli vastuvõtmist takistab tolm või muu kogunenud mustus. Paljud inimesed arvavad, et kuna telefoni mikrofon on suust suhteliselt kaugel, ei ole seda vaja puhastada. Siiski on telefoni mikrofon väga oluline, et sind oleks võimalik kuulda ja et sina saaksid aru, kes on teisel pool liini. Kui mikrofon ei ole puhas ja sinna on kogunenud mustus või tolm, kannatab kõne kvaliteet.

Kuidas kontrollida telefoni mikrofoni?

  1. Eemalda kõik kõrvaklapipesasse ühendatud tarvikud ja telefonikorpuse katted. Veendu, et mikrofoni avaust ei blokeeriks miski, näiteks telefonikate või kleebis.
  2. Kontrolli, et Bluetooth-ühenduse loomisel juhtmevabade kõrvaklappide või kõlariga ei suunataks telefoni heli ümber teise seadmesse. Kui telefon on Bluetoothi abil ühendatud teise seadmega ja heli kostub lihtsalt läbi teise seadme, võib tunduda, et side kvaliteet on häiritud.
  3. Ava häälsalvestuse rakendus ja salvesta oma häält. Oluline on hoida telefoni optimaalsel kaugusel, rääkida normaalse häälega ja jälgida, et salvestuse hetkel ei oleks taustamüra. Salvestuse kuulamisel saab selgeks, kas telefoni mikrofonil on heli vastuvõtmisega probleeme.
  4. Proovi telefoni juhtida häälkäskluse abil. Kui telefon ei suuda käsku vastu võtta, on soovitatav pöörduda parandusse.
  5. Nutitelefoni saad alla laadida ka spetsiaalse mikrofoni kontrollimise rakenduse.
  6. Uuri hoolikalt mikrofoniava väljastpoolt – välista tolmu, liiva või muu mustuse olemaolu, mis võib side kvaliteeti samuti mõjutada. Mikrofoniava asub telefoni allosas, laadimisava kõrval.

Mida teha, kui telefoni heliga on probleeme?

Kui leiad mikrofoni kontrollides, et heli vastuvõtt on häiritud või mikrofoniavasse on kogunenud mustust, on mõistlik pöörduda kogenud tehniku poole ning lasta tal telefon puhastada ja parandada. Meie volitatud hooldustehnikud on valmis andma telefoni mikrofonile uue elu, kasutades selleks ainult originaalvaruosi. Broneeri remont ja me aitame taastada kvaliteetse side.