Avaldatud: 2023-08-09

Mida teha, kui telefon vette kukub?

Äkiline suvine äikesetorm, mõnulev ujumine või paadisõidul kogu kupatusega vette sulpsamine võivad olla küll imelised mälestused, kuid vaid siis, kui Su telefon seejuures ujuma ei läinud. Kokkupuude vedelikega võib Su telefoni kahjustada, isegi kui see on veekindel.

Mida telefoni veekindlus tegelikult tähendab?

Erinevate seadmete ja varustuse kirjeldustes leidub tihtipeale sõna „veekindel“, kuid kas see tähendab, et seadme võib vette hulpima saata? Ei, see ei tähenda seda. Veekindel tähendab lihtsalt seda, et seadmel on teatav kaitse vee sissepääsemise vastu, kuid teatud tingimustel võib vesi siiski seadme sisse sattuda ja seda kahjustada. Enamik uuemaid telefone ja nutikellasid on veekindlad, kuid mitte kõik uued seadmed pole samaväärselt veekindlad - olemas on erinevad veekindluse klassid, millega määratletakse, kui sügaval ja kui kaua võib seade kahjustusi saamata vee all olla. Oluline! Kui Su telefon kukub soolasesse vette, siis toimub kahjustumine kiiremini ja rängemalt kui magevee puhul.

Kõige populaarsemate nutitelefonide veekindlus

Hetkel on nutitelefonide kõige kõrgem veekindluse klass IP68.

SEADE

VEEKINDLUSE KLASS

AEG, MILLE JOOKSUL SEADE VÕIB VEES OLLA

VEESÜGAVUS

Apple iPhone 14 Pro

IP68

Kuni 30 minutit

6 meetrit

Apple iPhone 14

IP68

Kuni 30 minutit

6 meetrit

Apple iPhone 13

IP68

Kuni 30 minutit

6 meetrit

Apple iPhone 12

IP68

Kuni 30 minutit

6 meetrit

Apple iPhone 11

IP68

Kuni 30 minutit

1,5 meetrit

Apple iPhone 10

IP67

Kuni 30 minutit

1 meeter

Apple iPhone 9

IP67

Kuni 30 minutit

1 meeter

Samsung Galaxy A54

IP67

Kuni 30 minutit

1 meeter

Samsung Galaxy A53

IP67

Kuni 30 minutit

1 meeter

Samsung Galaxy A52

IP67

Kuni 30 minutit

1 meeter

Samsung Galaxy A34

IP67

Kuni 30 minutit

1 meeter

Samsung Galaxy A12

IP68

Kuni 60 minutit

2 meetrit

Samsung Galaxy S23 Ultra

IP68

Kuni 30 minutit

1,5 meetrit

Samsung Galaxy S23

IP68

Kuni 30 minutit

1,5 meetrit

Samsung Galaxy S22

IP68

Kuni 30 minutit

1,5 meetrit

Samsung Galaxy S21

IP68

Kuni 30 minutit

1,5 meetrit

Samsung Galaxy Z Flip 5

IPX8

Kuni 30 minutit

1,5 meetrit

Samsung Galaxy Z Flip 4

IPX8

Kuni 30 minutit

1,5 meetrit

Samsung Galaxy Z Fold 5

IPX8

Kuni 30 minutit

1,5 meetrit

Samsung Galaxy Z Fold 4

IPX8

Kuni 30 minutit

1,5 meetrit

Xiomi Poco X4 Pro 5G

IP53

Ei ole veekindel

Ei ole veekindel

Xiomi Poco X3 Pro 5G

IP53

Ei ole veekindel

Ei ole veekindel

Oma telefoni võimetes veendumiseks on kõige kindlam kontrollida seadme spetsifikatsioone.

Kas veekindlat telefoni võib vette panna?

Nutikellad on enamasti veekindlamad kui nutitelefonid, sest nende funktsioonid eeldavad, et need on alati Su randmel, ka vihma ajal, ning spordikellade puhul ka ujumise ajal. Muidugimõista võib juhtuda, et telefon saab vihma käes märjaks või kukub vette, seega on tootjad võtnud nutitelefonide kaitsmiseks kasutusele kõrgema klassi kaitse.

Veekindel telefon võib olla vees kuni 30 minutit ja sügavusel kuni 1 meeter või rohkem (konkreetsest mudelist sõltuvalt), samas kui nutikell võib olla vees kuni 5 atmosfääri ulatuses, mis tähendab, et see talub rõhku kuni 50 meetri sügavusel.

Veekindlus ei tähenda, et peaksid selle veekindluse taset katsetama. Isegi kõrgema klassi veekindlad telefonidele pole kokkupuude veega hea, seega veekindlust ei peaks kasutama lõbustusviisina (nt. veealuste videote tegemiseks). Selleks tuleks siiski kasutada tarvikuid, mis on mõeldud seadme täieliku veekindluse tagamiseks. Sellisteks tarvikuteks on näiteks veekindlad kotid (nt. läbipaistvad kotid), mille sisse saab telefoni panna ja seejärel seda kahjustamise ohuta kasutada.

Aga kui su telefon on pikka aega vees olnud?

Veekindlad nutitelefonid võivad olla vees pikka aega, kuid sellise kaitseta nutitelefonid võivad viibida vees vaid viivuks. See ei tähenda, et telefon tuleks kohe maha kanda!

Kui telefon kukub vette, siis on oluline selle eest kohe hoolt kanda - nii vähendad veekahjustuste tekkimise ohtu:

  1. Esmalt võta telefon veest välja ja lülita see välja. Seejärel kuivata vettinud telefoni käterätiku või pehme riidetükiga.

  2. Järgmiseks eemalda telefoni ümbris ja võta telefonist välja nii SIM-kaart kui mälukaart.

  3. Seejärel on äärmiselt oluline nutitelefon täielikult kuivatada. Kahjuks on populaarne lähenemine seade riisi sisse panna vaid müüt. Kuivatamiseks on hea panna telefon suletud anumasse koos silikageeli pakikestega (väikesed pakikesed, mida tavaliselt tähelepanelik uute kingade karpidest) ning paigutada see jahedasse, kuiva kohta. Telefon tuleb jätta anumasse vähemalt 24 tunniks, et see täielikult kuivaks saaks.

  4. Kui telefon on täiesti kuiv, võib proovida seda sisse lülitada.

Oluline on, et telefoni tohib laadida alles siis, kui see on tõesti täiesti kuiv. Vastasel juhul võib ühendatav laadija tekitada lühise, mis võib telefoni püsivalt kahjustada. Mitmed veekindlad telefonid annavad teada, kui laadimisport on veel niiske. Sellisel juhul tuleb telefon viivitamatult laadija küljest lahti võtta!

Mida teha, kui mu vette uppunud telefon ei reageeri?

Kui seade esmaabi järgselt ikka ei reageeri või kui kahtled, kas telefon on ikka päris kuiv, siis too see parem meile - broneeri remondiaeg!

Nagu teiste seadmekahjustustegagi, viime esmalt läbi diagnostika, et mõista kahjustuste ulatust ja leida võimalikke lahendusi. Kui oleme probleemi ulatuse selgeks teinud, anname teada, kas seadet on võimalik päästa ja kui palju telefoni remont maksma võiks minna. On oluline meeles pidada, et mistahes hooldus ja remont viiakse läbi seadme tootja juhiste kohaselt, kasutades heakskiidetud tööriistu, kõige asjakohasemaid tehnikaid, kõige moodsamat varustust ja vajadusel, originaalvaruosi, sest meie keskus on volitatud hoolduskeskus.

Meie remodime ka su nutikella või teised seadmed!